انوانتر چیست؟

انوانتر چیست؟

نیاز به مشاوره دارید؟

همین الان با مشاورین گسیل کالا تماس بگیرید:

انوانتر همان صورت برداری از کالا است که در انبار گمرک و توسط ماموران انجام می‌شود‌. در انوانتر تمام کارهای انجام شده روی بسته بندی محموله توسط مامور ثبت و به انبار تحویل داده می‌شود. صاحب کالا در این زمان اجازه دارد تا به همراه مأمور گمرک کالا را بررسی و ثبت کند.

بازدید بیشتر روی کالاهای وارداتی صورت می‌گیرد و با نظارت دقیق می‌توان تعرفه دقیق‌تری را برای تجار مشخص کرد. انوانتر سطح کاربری گسترده‌ای در کسب و کارها خصوصا ترخیص کالا از گمرک دارد‌. هیچ کالایی بدون صورت برداری اجازه ترخیص ندارد. مأمور گمرک باید مراقب باشد تا این فرایند به درستی و بر اساس درخواست نامه صاحب کالا پیش برود.

انواع انوانتر

انوانتر روی کالاهای مختلفی انجام می‌شود. ترخیص کار در گمرک وظیفه دارد تا انوانتر را به شکل‌های زیر اجرا کند:

  • مواد خام

مواد خام محموله‌هایی هستند که نظارت و بازرسی آنها اهمیت زیادی دارد. صادرات و واردات این مواد رونق زیادی دارد و اغلب با صورت برداری دقیق حمل و نقل می‌شوند. این مواد اولیه برای تولید محصول نهایی فرآوری می‌شوند؛ بدین ترتیب نیاز اول صنایع مادر هستند.

این مواد از یک تامین کننده معتبر خریداری و در پروسه واردات وارد کشور می‌شوند تا نیاز شرکت‌های تولیدی را برطرف سازند. تولید کنندگان داخلی می‌توانند مواد خام مورد نیاز خود را از تامین کنندگان متفاوتی تامین کنند. شرکت حمل و نقل بین المللی بعد از بازرسی دقیق مواد اولیه توسط مامور گمرک آنها را وارد کشور می‌کند.

  •   کار در حال انجام

انوانتر فقط برای مواد خام نیست بلکه برای کار در حال انجام هم اعمال می‌شود. فرایند کار در حال انجام زمانی است که مواد اولیه و خام به عنوان کالای نهایی شناخته نمی‌شود. موادی که پردازش شده‌اند؛ اما هنوز برای مرحله فروش آماده نشده‌اند در این مرحله قرار می‌گیرند.

  •  موجودی بافر

انوانتر بافر شامل کالاهای ذخیره شده در انبار یک فروشگاه یا کارخانه است تا بتواند کمبودهای ناشی از نوسانات بازار را به خوبی جبران کند. در این فرایند می‌توان برنامه ریزی دقیقی داشت و حرکات و نوسانات بازار را بهتر پیش بینی کرد. برای کاهش ضربه‌های غیر منتظره از طرف بازار این بهترین روش است.

  •    موجودی حمل و نقل

از نمونه‌های دیگر انوانتر می‌توان به موجودی حمل و نقل اشاره کرد. مواد خام کارخانه‌ها و کالاهای نهایی جزء اقلام ترانزیتی هستند که از مکانی به مکان دیگر جابجا می‌شوند تا به دست مصرف کننده برسند و نظارت دقیق باید روی آن‌ها انجام شود.

  •  کالاهای نهایی

نوع دیگر انوانتر مربوط به کالاهای نهایی است. این مواد پردازش شده‌اند و برای فروش به بازار ارسال می‌شوند. کالاهای نهایی تمام مراحل تولید را پشت سر گذاشته‌اند و کیفیت آنها به خوبی کنترل شده است. بازرسی و صورت برداری از این کالاها باعث شده تا با کیفیت بالا به دست مصرف کنندگان برسند.

  •  موجودی MRO

این انوانتر به صنایع تولیدی مرتبط است. اقلامی که با نام MRO به بازار معرفی می‌شوند در فعالیت روزانه شرکت‌ها نقش بسزایی دارند و از آنها می‌توان برای نگهداری نگهداری تعمیر ماشین آلات و تجهیزات بهره برد. چنین ابزارهای کارآمدی باید بعد از تولید بازرسی شوند تا کیفیت آنها تضمین شود. پیچ و مهره‌ها، روان کننده‌ها، خنک کننده، دستکش و لباس همه جزء محصولات MRO هستند.

انواع انوانتر

مزایای مدیریت انوانتر

مدیریت انوانتر به معنی بازرسی و نظارت دقیق کالاهای صادراتی و وارداتی است که مزیت‌های زیر را برای تجار و بازرگانان به همراه دارد:

  •  جلوگیری از گم شدن کالا

وقتی کالاهای وارداتی صورت برداری می‌شوند چیزی از آنها گم نمی‌شود؛ زیرا صاحب کالا آمار دقیقی از محموله خواهد داشت. انجام مدیریت موجودی به صورت موثر مانع از هدر رفت و مفید شدن کالاها می‌شو‌د و خطر کلاهبرداری را هم تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

  • کاهش هزینه ها

از مزایای دیگر مدیریت انوانتر می‌توان به صرفه جویی در هزینه‌ها اشاره کرد. اگر موجودی انبار به درستی چک شود کالاها تاریخ انقضای خود را از دست نمی‌دهند و صنایع می‌توانند به راحتی از آنها استفاده کنند.

اگر مدیریت به درستی انجام نشود ضایعات غیر ضروری به جای مانده از محصولات صاحب کالا را متحمل ضرر می‌کند. با صورت برداری دقیق می‌توان موادی که تاریخ انقضای آنها در حال اتمام است را سریع‌تر به چرخه تولید منتقل کرد. کالاهایی که هزینه نگهداری از آنها زیاد است باید شناسایی و مدیریت شوند.

تاثیر انوانتر در کسب و کارها

انوانتر روی تمام کسب و کارها تاثیر دارد و می‌تواند به مدیریت بهتر کالاها کمک زیادی کند. صنایع تولیدی به کمک انوانتر می توانند موجودی انبار خود را همیشه به‌روز کنند و تعرفه نگهداری از مواد پر هزینه را تا حد زیادی کاهش دهند.

موجودی دارایی اصلی هر کسی و کار و تجارتی است و برای صاحبان مشاغل اهمیت دارد. با شناخت روش‌های مختلف انوانتر بهتر می‌توانید موجودی خود را پردازش کنید. صنایعی که برای تولید به مواد خام وابسته هستند نیاز به فرایند نظارت و مدیریت و شناسایی دارند تا مواد اولیه آنها همیشه در دسترس باشد.

کالاهای ذخیره شده در کارخانه‌ها و فروشگاه‌ها همیشه شناسایی و چک می‌شوند تا در نوسانات بازار کمبود مصرف کنندگان را جبران کنند. تمام محصولات نهایی تولید شده در کارخانه‌ها باید توسط انوانتر نظارت شوند تا باکیفیت بالا در دسترس مشتریان قرار بگیرند.

تاثیر انوانتر در کسب و کارها

مدیریت موجودی به چه معنا است؟

مدیریت موجودی در انوانتر به معنی نظارت و بررسی موجودی انبار است. این فرایند پلی بین تولید کننده و مصرف کننده است. فروشنده با مدیریت موجودی خود سعی می‌کند تا همیشه سطح موجودی کالاهای خود را افزایش دهد و در کمترین زمان پاسخگویی نیاز مشتری باشد. اگر مدیریت به درستی انجام شود کالاهایی که دارای تاریخ انقضا هستند سریع‌تر به چرخه مصرف منتقل می‌شوند.

 اگر موجودی یک محصول در حال اتمام است می‌توان به راحتی آن را شارژ کرد. اطلاع از موجودی کالا و محصولات مهمترین مزیت انوانتر است که در هر کسب و کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر در کسب و کار خود درک درستی از موجودی نداشته باشید مدیریت برای شما سخت خواهد شد.

با یک مدیریت موجودی بهینه می‌توانید موجودی خود را در کمترین زمان پردازش کنید. مدیریت به شما این امکان را می‌دهد تا برنامه ریزی دقیقی برای تعیین زمان ثبت سفارش و تعداد سفارش‌ داشته باشید.  تمام شرکت‌ها به مدیریت موجودی نیاز دارند تا هزینه‌های آنها به بهترین شکل کنترل شود.

کاربرد انوانتر در ترخیص کالا

کالاهایی که وارد گمرک می‌شود برای ترخیص باید مراحل مختلفی را طی کند که مهمترین آنها انوانتر است. بازرسی و بازدید و تایید کالا توسط مأمور مهمترین مرحله ترخیص به شمار می‌رود. انوانتر در پروسه ترخیص کالا بیشترین نقش را ایفا می‌کند؛ زیرا هیچ کالایی بدون مدیریت موجودی به انوانتر نمی‌تواند از انبار گمرک ترخیص شود.

 مأمور گمرک وظیفه دارد تا کالاهای موجود در انبار را بررسی و نظارت کند و لیستی از حجم و نوع کالا را در اختیار انبار قرار دهد. صاحب کالا در این زمان حضور دارد تا محموله خود را بدون عیب و نقص تحویل بگیرد. انوانتر در ترخیص کالا ضروری است و می‌تواند مانع از مفقود شدن کالاها شود. اگر محموله شما ارزش مادی زیادی دارد حساسیت در مدیریت موجودی بیشتر می‌شود.

کاربرد انوانتر در ترخیص کالا

 بعد از نظارت دقیق مشخصات کالا مثل وزن بسته، جنس، نوع کالا، مقدار و تعداد آن بر روی بسته به طور دقیق درج می‌شود. نسخه دیگر این سند در اختیار انباردار قرار می‌گیرد. انوانتر بنا به درخواست صاحب کالا و تقاضای کتبی و ارائه اسناد مالکیت مورد بازدید قرار می‌گیرد. این مرحله قوانین خاص خود را دارد و با مجوزهای لازم انجام می‌شود.

مفهوم انوانتر در پروسه ترخیص کالا

در پروسه ترخیص کالا انوانتر یک مفهوم پیچیده است که مامورین گمرک شناخت کافی از آن دارند و طبق قانون و مقررات تمام مراحل آن را پشت سر می‌گذارند. حساس‌ترین مرحله ترخیص کالا بازرسی و نظارت آن است که می‌تواند اطمینان خاطر را از صحت و سلامت کالا در صاحب محموله و مأمور گمرک و خریداران ایجاد کند.

صاحب کالا یا نماینده قانونی او این اجازه را دارد تا با موافقت مأمور گمرک کالای خود را بررسی کند. این امکان برای او فراهم شده تا محصولات را وزن و محتویات را تایید کند‌. اگر در زمان بازدید کالا دچار خسارت شود مسئولیت آن با صاحب کالا است. مفهوم انوانتر در پروسه ترخیص کالا به خوبی به چشم می‌خورد و حساسیت آن قابل لمس است.

سخن پایانی

انوانتر یک فرایند پیچیده و زمان‌بر است و صاحبان کالا برای انجام این کار نیاز به مشاوره و راهنمایی دارند. کارشناسان فعال ما در سایت گسیل کالای شرق همیشه در دسترس شما هستند تا این مسیر برای شما هموارتر شود و بتوانید انوانتر را به صورت کاملا قانونی و با مجوزهای لازم پشت سر بگذارید. بازرسی و نظارت کالاهای وارداتی به دلیل مزیت‌های زیادی که دارد طی سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. انوانتر مانع از مفقود شدن کالاها و ضرر و زیان تجار و بازرگانان می‌شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب