گروپاژ چیست؟

گروپاژ چیست

نیاز به مشاوره دارید؟

همین الان با مشاورین گسیل کالا تماس بگیرید:

گروپاژ یک سیستم حمل و نقل جدید و به‌روز است که به کمک آن می‌توان هزینه‌های گمرکی را کاهش داد. در این روش خرده‌بارها به راحتی و با کمترین هزینه جابجا می‌شوند. در صورتی که بار صادراتی یا وارداتی حجم کمی داشته باشد و فضای کمی را هم اشغال کند می‌توانید از این شیوه متفاوت برای حمل آن استفاده کنید. شرکت‌های بازرگانی با دریافت تمام خرده‌بارها شرایط مناسبی را برای گروپاژ فراهم می‌کنند.

در این روش چندین بار جمع و به صورت یکجا ارسال می‌شود. کاهش هزینه‌های حمل و نقل اصلی‌ترین دلیل استفاده از گروپاژ است. اگر خرده بار به تنهایی جابجا شود هزینه زیادی را برای صاحب کالا به همراه دارد. به همین دلیل امروزه بیشتر تاجران و بازرگانان از این روی مفید و موثر بهره برده‌اند.

اصول حمل و نقل با گروپاژ

حمل و نقل با گروپاژ هم اصول و قواعد خاص خود را دارد و باید با مجوزهای لازم انجام شود. شرکت‌های حمل و نقل بین المللی برای انجام این کار آمادگی لازم را دارند و می‌توانند چندین خرده بار را به صورت همزمان ارسال کنند. قبل از ارسال بار ابتدا هزینه به صاحب کالا اعلام می‌شود.

 این روش زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که حجم کالا از یک کامیون یا کانتینر کمتر باشد. قرار دادن چند بار در یک کانتینر قطعا هزینه‌های حمل و نقل را کاهش می‌دهد. با واردات کامیون به این عرصه فریت بار رونق بیشتری پیدا کرده است. اصل دیگری که در حمل خرده‌بار رعایت می‌شود دریافت رسید از طرف شرکت است.

 صاحبان کالا از طریق رسید می‌توانند اقدام به ترخیص کالای خود کنند. بسته‌بندی در این روش اهمیت زیادی دارد و مانع از افت کیفیت کالاها در فرایند حمل و نقل می‌شود‌؛ بنابراین باید اصول بسته‌بندی هم به خوبی رعایت شود. تجار برای ترانزیت بین المللی به کارنه تیر نیاز دارند.

انواع بسته بندی در گروپاژ

در حمل و نقل گروپاژ بسته‌ بندی نقش مهمی را ایفا می‌کند به همین دلیل انواع شرکت‌ بازرگانی تمرکز زیادی روی این موضوع دارند. برای جابجایی خرده بار می‌توان از ۳ روش زیر برای بسته‌ بندی استفاده کرد:

انواع بسته بندی در گروپاژ

 • بسته‌ بندی کوچک

بسته‌ بندی کوچک به دلیل چگالی کمی که دارد فضای محدودی را اشغال می‌کند به همین علت بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. این روش کم هزینه و مقرون به صرفه است. این بسته‌ بندی تجزیه پذیر نیست و می‌تواند برای محیط زیست خطرناک باشد.

از نظر امنیت در سطح پایین است و در فرآیند حمل و نقل ممکن است خطراتی امنیت آن را تهدید کند و مورد دستکاری قرار بگیرد. به دلیل معایبی که دارد کمتر تولید می‌شود.

 • بسته‌ بندی جعبه مقوایی

برای حمل گروپاژ بسته‌ مقوایی هم استفاده می‌شود؛ اما کیفیت و دوام لازم را ندارد و نمی‌تواند در مقابل رطوبت و حرارت و فشار کالا را سالم به مقصد برساند. استفاده از بسته بندی مقوایی هم چندان توصیه نمی‌شود.

 • بسته‌ بندی پالت‌ های پلاستیکی

نسبت به دو گزینه اول پالت‌های پلاستیکی برای بسته‌ بندی گروپاژ گزینه بهتری هستند. مقاومت این مدل در مقابل رطوبت و فشار و حرارت زیاد است و دچار افت کیفیت نمی‌شود. حرکت کردن پالت‌ها در زمان حمل و نقل می‌تواند آسیب‌هایی را به کالا وارد کند.

کاربرد گروپاژ

گروپاژ در صنعت حمل و نقل کاربرد گسترده‌ای دارد و با حمل خرده بارها توانسته به توسعه و رونق این صنعت کمک کند. کاربرد اصلی این روش جابجایی بارهای کم حجم با هزینه اندک است. ترکیب کردن چند بار که مقصد یکسانی دارند می تواند برای تاجران کم هزینه باشد.

 وقتی بار مشتری کم باشد گروپاژ چندین بار را در یک کامیون یا کانتینر قرار می‌دهد. از دیگر مصارف گروپاژ می‌توان به حمل بارهای شخصی اشاره کرد. افرادی که برای مصارف شخصی خود کالایی را خریداری می‌کنند برای ارسال آن می‌توانند از گروپاژ استفاده کنند.

در این شرایط هزینه حمل و نقل برای آنها کمتر خواهد شد. کم بودن حجم خرید کمک می‌کند تا چندین بار با هم ترکیب شوند. کالاهایی که قرار است به صورت موقت وارد و بعد از مدت زمان مشخصی از کشور خارج شوند نیاز به این روش دارند. برای ترخیص این کالاها تجار به پروانه گمرکی نیاز دارند.

این کالاهای نمایشگاهی با فرآیند گروپاژ ترخیص می‌شوند و نیاز به پروانه گمرکی دارند. کاربرد دیگر گروپاژ ارسال کالاهای حساس و با ارزش است که جابجا کردن آنها نیاز به دقت زیادی دارد. خریداران کالاهای حساس برای جلوگیری از آسیب به بار می‌توانند از حمل مشترک استفاده کنند.

مزایای حمل مشترک

حمل مشترک مزایای مختص به خود را دارد. مزیت گروپاژ برای صاحبان کالا زیاد است و هزینه حمل و نقل را برای آنها کاهش می‌دهد. از دیگر مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای حمل مشترک

 • بهره ‌وری بالا

در روش گروپاژ منابع کمتری برای حمل و نقل به کار گرفته می‌شود و همین موضوع می‌تواند بهره‌ وری حمل و نقل بار را افزایش دهد. استفاده از یک کانتینر برای حمل چندین بار به کاهش هزینه‌ها و استهلاک کمک زیادی می‌کند.

 • کاهش آلودگی

با کاهش وسایل حمل و نقل آلودگی هوا هم کاهش پیدا می‌کند. وقتی تمام بارها در یک کامیون قرار بگیرند آلایندگی آن کمتر از زمانی است که بارها با چند کامیون جابجا شوند.

 • ترکیب چند کالا در یک کانتینر

بارهای کم حجم و کوچک با قرار گرفتن در یک کانتینر با هم ترکیب می‌شوند و ارسال آنها هزینه کمتری را برای صاحبان کالا به همراه دارد‌. این محموله‌های تلفیقی به طور منظم حمل می‌شوند.

 •  مشترک شدن هزینه حمل و نقل بین المللی

وقتی چندین بار با هم ترکیب می‌شوند هزینه آنها هم به صورت مشترک بین صاحبان کالا تقسیم می‌شود‌. دیگر نیازی نیست یک نفر به تنهایی کل هزینه گروپاژ را پرداخت کند.

 • سرعت بیشتر

از مزایای دیگر گروپاژ می‌توان به سرعت بالای حمل و نقل اشاره کرد‌. با کاهش یافتن زمان ارسال محموله در کمترین زمان به مقصد می‌رسد و مشتری می‌تواند آن را تحویل بگیرد.

 • بهبود خدمات

مشتریان از خدمات ارائه شده در حمل مشترک رضایت کامل دارند و این می‌تواند مهمترین مزیت این روش باشد. کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت حمل و نقل می‌تواند رضایت را بیشتر کند.

 معایب حمل مشترک

گروپاژ در کنار مزایا معایبی هم دارد که در اینجا معرف آنها هستیم:

 • پیچیدگی بیشتر

این روش به دلیل پیچیدگی‌هایی که دارد باید با برنامه‌ریزی دقیق انجام شود. مدیریت مهمترین اصل در حمل مشترک است و باید خرده‌ بارها به درستی چیدمان شوند.

 • خطر خرابی بارها

با قرار دادن بارهای مختلف در یک کانتینر احتمال خرابی آنها بیشتر است. تداخل پیدا کردن کالاها می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

 • هزینه بسته‌ بندی

برای ارسال بار به روش گروپاژ نیاز است تا کالاها بسته‌ بندی خاصی داشته باشند. بسته‌ بندی کردن آنها هزینه‌های زیادی را برای شرکت و صاحبان کالا به همراه دارد.

 • نیاز به تجهیزات خاص

برای حمل بار مشترک نیاز به کانتینرهای گروپاژی و کامیون‌های مخصوص است و این می‌تواند هزینه‌های اضافی را برای دو طرف به دنبال داشته باشد.

 • خطر از دست رفتن بار

ترکیب شدن بارها در یک کانتینر خطر از بین رفتن آنها را افزایش می‌دهد. اگر حادثه‌ای برای کانتینر رخ دهد کل بار به صورت یکجا خسارت می‌بیند.

بارهایی که با گروپاژ حمل و نقل می‌شوند!

گروپاژ در صنعت حمل و نقل سطح کاربری گسترده‌ای دارد و برای انتقال محموله‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • کالا های خرده ‌فروشی

خرده بارها مهمترین نقش را در چرخه حمل بار مشترک دارند. مواد غذایی، محصولات تولیدی، لوازم خانگی و لوازم الکترونیکی جزو خرده بارهایی هستند که از طریق گروپاژ می‌توان آنها را جابجا کرد‌.

 • محصولات صنعتی

تمام بارهای تولید شده توسط صنایع از طریق حمل بار مشترک به اقصی نقاط جهان ارسال می‌شوند. تجهیزات الکتریکی و پزشکی، قطعات خودرو، مواد اولیه صنعتی و مواد شیمیایی در این گروه جای می‌گیرند.

 • محصولات کشاورزی

میوه‌ها و سبزیجات، محصولات دامی و غلات با روش گروپاژ حمل و نقل می‌شوند. ترکیب شدن چند محصول در یک کانتینر سرعت انتقال را بیشتر کرده و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

 • کالا های فروشگاهی

لباس، کفش، لوازم ورزشی و لوازم آرایشی و بهداشتی همگی زیر مجموعه کالاهای فروشگاهی هستند که صاحبان آنها به کمک سیستم حمل بار مشترک می‌توانند به اقصی نقاط جهان ارسال کنند.

 • بارهای تجاری

حمل بارهای تجاری از طریق گروپاژ هزینه کمتری را برای تاجران به همراه دارد. این محموله‌ بیشتر شامل مواد مصرفی مانند محصولات چوبی، کاغذ، مواد ساختمانی می‌شود.

نکات مهم در مورد گروپاژ

شرکت‌های بازرگانی برای حمل و نقل کالاها اطرف گروپاژ باید نکات مهمی را مد نظر داشته باشند که اصلی‌ترین آنها بسته ‌بندی بار است. اگر بسته‌ بندی غیر اصولی باشد در فرایند حمل و نقل دچار آسیب می‌شود. این روش باید با برنامه‌ریزی انجام شود. دو طرف این معامله باید با هم هماهنگی لازم را داشته باشند.

 زمان بندی در این پروسه اهمیت بسزایی دارد. برای بارگیری و ترخیص و تحویل بار باید زمان بندی صحیح داشته باشید. بارهای ترکیب شده باید به صورت مجزا علامت گذاری شوند. با توجه به نوع بار و مقصد حمل و نقل مناسب را انتخاب کنید. از دیگر نکات حائز اهمیت می‌توان به بیمه گذاری بارها اشاره کرد که خیال مشتری را راحت می‌کند.

هزینه های ترخیص در Groupage

در Groupage هزینه‌های ترخیص پایین است؛ زیرا هزینه نهایی بین چند مشتری خرده بار تقسیم می‌شود. تمام بارهایی که در کانتینر چیدمان شده‌اند به ترتیب خارج می‌شوند و در اختیار صاحبان خود قرار می‌دهد به همین دلیل هزینه آنها جداگانه محاسبه می‌شود.

 کاهش هزینه‌های حمل و نقل و ترخیص کالا مهمترین مزیت استفاده از گروپاژ است. وقتی مقدار کالا کم است ارسال آن به تنهایی می‌تواند پر هزینه باشد. شرکت‌های بازرگانی با حمل بار مشترک وارد عمل می‌شوند تا این هزینه‌ها را کاهش دهند.

هزینه های ترخیص در Groupage

سخن پایانی

گروپاژ با ترکیب بارهای کوچک شکل می‌گیرد و در این فرایند سرعت حمل و نقل افزایش پیدا می‌کند. وقتی حجم بار کم است شرکت‌های بازرگانی بار چند تاجر را با هم ترکیب می‌کنند و با بسته‌بندی مناسب آن را در کانتینر قرار می‌دهند. این روش زمانی به کار گرفته می‌شود که مقصد تمام بارها یکی باشد. در صنعت حمل و نقل دریایی، زمینی و هوایی و ریلی این روش بهترین گزینه بوده و توانسته نیاز صنایع و تجار را به خوبی برطرف سازد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب